NOVINKY

arr3PŮJČOVNA TERAPEUTICKÝCH LEHÁTEKPořádáte kurz, potřebujete terapeutické lehátko pro svého klienta a nemáte vlastní?   Využijte...

KONTAKTY

FYZIO TRIM - Mgr. Karel Novák
Ostrovského 3, Praha 5, 4. patro
Pondělí 8:00 - 14:00
tel: +420 602 140 993
info@fyziotrim.cz
Železná 18, Praha 1, 1. patro
Pátek 14:00 - 20:00

» Cvičení podle Mojžíšové
Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

 

 Cvičení podle Mojžíšové.pdf 

 

METODA LUDMILY MOJŽÍŠOVÉ

 

je dnes spojována především se cviky, které pomáhají ženám s problémy neplodnosti. Původně byla řada těchto kompenzačních cviků sestavena pro pacienty s bolestí zad a hlavy. Ludmila Mojžíšová vycházela z toho, že většina potíží je způsobena tím, že svaly okolo páteře - pokud nejsou posilovány - ochabnou, způsobí poruchy páteře, vychýlení kostrče či rotaci pánve a žeber. Sestavu cviků je pro správné fungování páteře třeba cvičit skutečně celý život. A to nejméně třikrát týdně. Cviky je vhodné ze začátku provádět jen pětkrát. Celou sérii lze provést zhruba za hodinu, přičemž cvičit lze nadvakrát. První tři až šest měsíců je ale třeba cvičit v podstatě denně. Jedině tak se vytvoří dostatečný svalový základ. Nejdříve je dobré naučit se cviky pod vedením fyzioterapeuta. Ten by také měl klienta pravidelně kontrolovat a provádět mobilizace. Jde v podstatě o napravování, odblokování celé páteře včetně kostrče a odstranění svalových spasmů.

 
 

Ludmila Mojžíšová (nar. 25.9.1932) celý svůj život zasvětila práci v oblasti léčby a prevence funkčních poruch pohybového ústrojí. Pracovala jako rehabilitační sestra a vyvinula metodu využívající cvičení a mobilizaci s jejíž pomocí se daří odstraňovat některé druhy ženské i mužské sterility.

 
 

ZÁSADY SPRÁVNÉHO PROVÁDĚNÍ CVIKŮ

 
  • Cvičit velmi pomalu.

  • Při cvičení dbát na správné zapojení svalů – nesmíme cvičit švihem, ale pozvolným, plynulým zapojováním jednotlivých svalů.

  • Cviky provádíme jen do příjemného pocitu tahu, tlaku nebo napětí svalů a okolních tkání. Cvičení nesmí vyvolat bolest!

  • Cvik, který se nám z jakéhokoliv důvodu obtížně provádí, raději jen naznačíme: v základním postavení mírně napneme svaly tak, jako bychom se chystali cvik skutečně provést. Máme-li pocit tahu nebo napětí, po chvíli (asi deseti vteřinách) cvik zvolna ukončíme. Nemáme-li pocit bolesti, v provedení cviku zvolna pokračujeme až k pocitům tahu a napětí, předstupňů bolesti, opět chvíli v této poloze vydržíme, potom se zvolna vracíme do původní polohy.

  • Mezi jednotlivými cviky necháváme deseti až třicetivteřinové přestávky, podle obtížnosti cviků a celkového stavu cvičícího.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
NDJiZjA1